WhatsApp

tickEfe Kalsiyum Sülfat Nedir?

  Efe Kalsiyum Sülfat, toprak ıslahı için kullanılması gereken bir gübre çeşididir.


tickEfe Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.


tickŞEKER PANCARINDA KALSİYUM NOKSANLIĞI

Şeker pancarında Kalsiyum noksanlığında dış yapraklar normal görünür, fakat daha içerdeki yaprakların gelişmesi yavaşlar ve çoğu zaman kurumuş küçük yapraklar ve yaprak sapları kalır. Deforme alan ve kıvrılan yaprakların uçlarında siyahlaşma belirir ve bu siyahlaşmaya genellikle 'uç yakınlığı' ismi verilir.

Daha ileri durumlarda genç yapraklar siyahlaşır, pancarın büyüme noktası ölür ve yanlardan sürmeye başlar. Bu durumda kökteki iletim dokuları kahverengileşir. Daha hafif durumlarda yapraklar, dar kahverengi veya siyahımsı bir hatla çevrelenir ve bu kısımda gelişme yavaşlarken lamina kısmında normal gelişme devam eder ve bu yüzden topraklar kaşık şeklini alır.
Toprakta kalsiyum yetersizliği genellikle, besin elementi toksitesine ve kök yanıklığına ortam hazırlayan toprak asitliği ile beraber görülür.
Yurdumuz topraklarında kalsiyum yeteri kadar olmasına rağmen kireç formunda oldugu icin alinamaz bunun icin efe kalsiyum sülfat uygulamasını ekim öncesi yapmak gerekir.


tickLordfer Cupper Nedir?

  Bakteriyel ve fungal hastalıkların tedavesinde kullanılan Lordfer Cupper BZN Göztaşı ve Bordo bulamacı yerine kullanılan bor ve çinko takviyeli bir gübre çeşididir.


tickLordfer Cupper BZN Faydaları Nelerdir?

- Bitkinizi hastalık ve zararlılara karşı korur.
- Zıraiilac kullanımında büyük avantaj sağlar. Zırai ilacların etkinliğini arttırır.
- Elma ağaçlarında karaleke,
- Armut ağaçlarında ateş yanıklığı,
- Şeftali ağaçlarında yaprak kıvırcıklığı,
- Kiraz ağaçlarında monilya,
- Kayısı ağaçlarında yaprak delen,
- Sanayi gülünde pas,
- Sebzelerde de mildiyö ve erken yaprak yanıklığı gibi hastalıkların önlenmesinde etkisi büyüktür.
- Meyve ağaçlarında budamadan hemen sonra kullanılırsa, budama yaralarından mantar girmesi engellenir ve yukarıda adı geçen hastalıkların önüne geçilmiş olur.
- Sebzelerde her dönem yapraktan ve topraktan kullanılabilir.
- Hububatta kardeşlenme sonrası kullanılabilir.
- Ayrıca yakıcı özelliği olmadığından yapraklı dönemlerde de kullanılabilir.


tickPATATESDE KÖKDEN VERİLEN KALSİYUMLA YAPRAKTAN VERİLEN KALSİYUMUN ETKİLERİ NELERDİR?

  Yumru kalsiyum seviyelerinin iyileştirilmesi kaliteyi arttırsa da, yetiştiriciler genellikle kalsiyum gübreleri uygulamasından çok az fayda görürler. Bunun nedenleri arasında ise serumla beslenmedir.Her bitki mecburen kökten yani topraktan beslenmek zorundadır. Kalsiyum sadece yukarı doğru hareket eder. Bu nedenle uygulamaların hedeflenmesi ve doğru yerleştirilmesi çok önemlidir. Patates yumrularında iyi kalsiyum seviyelerine sahip olmanın, Dahili Pas Noktası (IRS), iç esmerleşmesi ve oyuk kalp gibi birçok kalite problemini azaltabildiği yaygın olarak bilinmektedir.


Kalsiyum ayrıca morarma ve hasat sonrası hastalıklara karşı duyarlılığı azaltmada rol oynar. Peki bitkiler tam olarak kalsiyum ile ne yapar? Hücre duvarlarındaki temel işlevi, hücre duvarının sertliğini ve kuvvetini vermektir. Kalsiyum eksikliğinin ana semptomu, hücre duvarlarının dağılması ve etkilenen dokuların yıkılmasıdır. Bu, IRS'ye, içsel kahverengileşmeye ve hasat sonrası erken çürüme ve morarmaya katkıda bulunan bu doku çöküşüdür .. Patatesler aslında çok fazla kalsiyuma ihtiyaç duymuyor, kalsiyum ile ilgili kalite sorunlarının küçük yerel yetersizliklerden kaynaklandığını söylüyor. Ancak bu küçük eksiklikler (etkilenen doku kısmı açısından) mahsulleri satılamaz hale getirebilir. Yumrular küçük kalsiyum eksikliği alanlarına sahip olsalar da, bitkinin geri kalanı nadiren herhangi bir sıkıntı çeker ve çoğu zaman Ca'yı aşırı miktarda yapraklardan çökeltir.
Örneğin, eğer bir 35t / ha patates mahsulünün dahili pas lekesi nedeniyle tamamen kaybı varsa, gerçek Ca-eksik doku miktarı (her yumruğun% 2'si gerçekten etkilenir) sadece 700kg / ha'dır. Patatesin etkilenen ve sağlıklı kısmı arasındaki fark tipik olarak sadece 4 mg / kg'dir. “Bu nedenle, 35 / ha tonluk bir patates mahsulünün iç esmerleşmesini önlemek için gereken kalsiyum miktarı sadece 2.8 g / ha. Bu soruları cevaplamak için, kalsiyumun bir bitkide nasıl davrandığını anlamak önemlidir. Bitki Ca mevcudiyetinde dikkate alınması gereken iki faktör vardır - taşıma ve emilim. “Diğer mineral besinlerin aksine, Ca floem mobil değildir ve sadece xylem yoluyla taşınabilir. Ca bitkiye su ile girer ve terlemeyle yukarı doğru taşınır, burada absorbe edilir ve depolanır veya Kalsiyum ile ilgili kalite problemleri mahsulleri satılamaz hale getirebilir. Kalsiyum ile ilgili kalite problemleri mahsulleri satılamaz hale getirebilir yapraklardan fazla miktarda çökeltiler.
Ca sadece yukarı doğru hareket ediyor. Hiç kimse bunu değiştirmenin bir yoluna şahit olmadı veya keşfetmedi. Bu nedenle uygulamaların hedeflenmesi ve doğru yerleştirilmesi çok önemlidir - Yapraklara uygulanan Ca, köklerdeki sorunları düzeltemez. Bu nedenle, Ca gübrelerinin yaprak spreyleri besleyiciyi hiçbir zaman yumru haline getirmeyecektir - bitkinin aşağı inmesi fizyolojik olarak imkansız ”dedi. Ca, polar-oksin taşınımı kullanarak hücrelere emilir - oksin hücreden dışarı çıkarken Ca girer. Oksin içeriği düşük bir bitkinin parçaları ne kadar kullanılabilir olduğuna bakılmaksızın besini etkili bir şekilde ememezler. Yüksek oksin üreten bölgeler yeni sürgünler, yeni çiçekler ve yeni yapraklar içerir. Düşük oksin üreten bölgeler meyveler, kökler ve yumrular içerir. “Bu yüzden Ca'nın fizyolojik bozuklukları düzeltmek için uygulanması bu kadar etkisiz olabiliyor. Ne kadar uygulandığının önemi yok, bitkinin yumru kökler gibi düşük oksin seviyelerine sahip kısımları onu doğru bir şekilde ememez . Peki, yumru Ca seviyelerini nasıl artırabiliriz? Cevabın bir kısmı, yumru bölgeyi hedef alıyor, Yeşilliklere uygulamayın ve yumrulara ulaşmasını bekleyin. En iyi sonuçlar için, yumru bölgesinin içindeki stolon köklerinin yanına yerleştirilmelidir. Ca'yı uygun bir biçimde kullanın ve sınırlayıcı maddelerle karıştırmayın. “Yumruların ne zaman absorbe edebileceğine zaman uygulamaları. Yumrular büyümeye başladıklarında çok az oksin üretirler, bu yüzden geleneksel Ca kaynaklarını yumru içine sokmak için hücre bölünmesi aşamasında gerçekten yapılması gerekenler. Yumrular 5 mm boyutuna ulaştığında çok az yeni hücre oluşumu olur ve oksin seviyeleri düşer. Ca'nın yumruya girebilmesi için kancanın gözü ile 5 mm yumru arasında olması gerekir . Son olarak, üreticilere tarla içi kalsiyum seviyelerini yükseltmek için tarla denemelerinde gösterilen daha gelişmiş Ca ürünü olarak kalsiyum sülfatın kullanılması gerekmektedir. İşte bu yüzden Efe Kalsiyum Sülfat Avrupa Standartlarına göre üretilmiş ve TÜRK TARIMININ ÖNCÜ KURULUŞUDUR. Bu sebepden dolayı Bakanlık tarafından desteklenmektedir.


tickLordfer Cupper Yeni Nesil Koruyucu Bakır Nedir?

  LORDFER CUPPER % 8 bakır %6 bor %1 çinko içeriğine sahip, Bakırlı Gübre Çözeltisi Tesciline sahip, alınabilir ve karışabilir bir üründür.


tickLordfer Cupper Yeni Nesil Koruyucu Bakırın Faydaları Nelerdir?

- Uygulama Sonucunda 3 saat içerisinde bitki bünyesine nüfus ederek yıkanma riskini ortadan kaldırır
- Bakır harici içeriğinde bulunan inorganik asitler sayesinde bitkide adeta serum etkisi yaratır.
- Sadece Kış sezonunda değil , tüm dönemlerde bitki ihtiyacına göre kullanılabilir, yakıcı değildir.
- Bitkilerinizin bakır ihtiyacını karşılar, Yapraktan ve topraktan uygulanabilir.
- LORDFER CUPPER Kullanılan arazilerde Başka bakırlı ürünler kullanmaya gerek kalmaz.
- Yıkanma riski yoktur.
- Bitkilerinizi Besler, Beslerken korur.
- Bitkilerinizin bakır ihtiyacını etkin bir şekilde karşılar.
- 3 saat içerisinde bitki bünyesine nüfus eder.
- Tüm bitki desenlerinde kullanılır.
- Bitkinin Tüm dönemlerinde kullanılır, Yakıcı özellikte değildir.
- Uygulama sonrasında bekleme süresi Uygulama sonrası yağmur kaç saat yağmamalı Lordfer CUPPER bitkilerinize uygulandıktan itibaren 3-5 saat arasında yağış almaması gereklidir. 3 Saat sonrası yıkanma riski yoktur.
- UYGULAMA DOZU
Yapraktan : 300-400 cc / 100 Lt Uygulama dönemine göre değişir(Kış-Bahar) Topraktan : 1-2 Lt / dekar.

Diğer Sayfalar
1 2 3